Letní pneumatiky – kdy na ně přezout?

Tagy:  letní pneumatiky, letní pneumatiky s disky, výměna pneu, zimní pneumatiky

Sponzorované odkazy:

Letní pneumatiky – kdy na ně přezout?

Každý účastník silničního provozu má za povinnost dbát o správné jízdní vlastnosti svého automobilu, do nichž spadá také výměna pneumatik ze zimních na letní a opačně. Ne každý si však vybere ten správný čas pro výměnu, jelikož přecení počasí nebo jen své schopnosti ovládání vozidla, což může mít za následek mnoho zbytečných dopravních nehod. V současnosti se naštěstí i čeští motoristé začali v tomto ohledu umoudřovat a snaží se tento úkon dodržovat lépe, než tomu bylo v předcházejících letech.

Správný čas pro výměnu zimních pneumatik na letní přichází tehdy, když se dlouhodobě změní provozní podmínky, mezi něž řadíme nejen teplotu vzduchu, ale také teplotu vozovky. Nikdy tedy nepřezouváme na letní pneumatiky podle data v kalendáři! Pro zimní pneumatiky jsou vhodné teploty pod 7° C, jelikož se již při těchto teplotách může na silnicích vyskytovat kluzký namrzlý povrch. Naopak výhodným mezníkem pro použití letních pneumatik jsou teploty nad 17° C. V těchto teplotách se může dostavit značné opotřebení zimních pneumatik. Pokud bychom jezdili se zimními pneumatikami v teplotách nad 30° C, jízda na suché vozovce se stává nadmíru nebezpečnou. Samozřejmostí je taktéž opačná varianta, kdy nesmíme používat letní pneumatiky na sněhu. Použitím těchto pneumatik s odlišným vzorkem se vozidlo změní na neovladatelné monstrum a jeho brzdná dráha se výrazně prodlouží.

Kde pneumatiky vyměnit?

Existují dvě varianty, které jsou obě účelné v případě, že víme, kdy pneumatiky vyměnit. Jednou z možností je výměna gum v pneuservisu. Není to až tak výhodné z důvodu, že musíte sledovat dlouhodobou předpověď počasí, abyste se včas mohli objednat na výměnu. Má to však i své kladné stránky, technici totiž umí přesně a rychle pneumatiky vyměnit a mohou je také celkově zkontrolovat.

Druhou možností je uskladnění vlastní druhé sady pneumatik. Pro někoho to může být výhodné především tehdy, když se do servisu nemůže dostavit v pracovní dobu nebo jej má příliš daleko od místa bydliště. Takto si můžete sami určit dobu a čas, kdy si pneumatiky, popřípadě i náhradní disky, vyměníte a přemontujete. Záleží jen na vás. Mnoho lidí, kteří využívají tuto variantu, zapomíná na důležitou skutečnost – vyvážení pneumatik. Je vhodné s nimi ještě před začátkem sezóny zajít do servisu a vyvážit je, abyste je měli hned připraveny k použití.

Článek Letní pneumatiky – kdy na ně přezout? byl publikován 24. března 2009 v 18.00 v rubrice Pneumatiky. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...