Toyota Prius – hybridní pohony jedou

Tagy:  Toyota Prius, Toyota, Prius

Sponzorované odkazy:

Toyota Prius – hybridní pohony jedou
Toyota PriusToyota Prius

Toyota Prius, spadající do kategorie MPV, představuje na českém trhu opravdu povedený kousek, který nemá obdoby. Význačnou specifikací tohoto vozu je jeho hybridní pohon, jenž kombinuje zážehový agregát spolu s netradičním elektromotorem, čímž výrazně snižuje emise a spotřebu automobilu.

Hybridní pohon

Spalovací benzínový motor s výkonem 57 kW při 5000 otáčkách a točivým momentem 115 Nm je doplněn o nový elektromotor, který se může pyšnit až 50 kW při 1200 – 1540 otáčkách a točivým momentem o velikosti 400 Nm. Při sjednocení obou těchto motorů nám celkově vychází výkon 82 kW, pokud jedeme rychlostí 165 km/h, a točivý moment 450 Nm při rychlosti 30 km/h.

Toyota Prius – boční pohledToyota Prius – boční pohled

Druhá generace elektromotorů pracuje nyní s rozdílným napětím, které činí 500 V. Dokázalo tak vytvořit vzestup ve výkonu z 33 kW na zmíněných 50 kW. Můžete si sami volit ze tří režimů jízdy – pouze spalovací motor, pouze elektromotor a jejich kombinace. Kapacita baterie Ni-MH pro elektromotor není příliš vysoká, jelikož se nepovažuje za hlavní baterii. Je nutno ji tedy průběžně dobíjet jízdou.

Toyota Prius – interiérToyota Prius – interiér

Novinky

Zajímavostí, kterou Toyota Prius nabízí, je startování bez klíče. Ano, čtete správně, již vám k nastartování motoru bude stačit pouze stisknutí tlačítka. Klíč, který však musíte jinak mít, slouží k uzamknutí auta, bez něj se neobejdete. Největším plus, kterým automobilka Toyota zazářila, je enormní snížení emisí na pouhých 50 % úrovně dnešního standardu Euro 4. Jestliže jedete ve městě se zapnutým elektromotorem, emise jsou zcela nulové. Spotřeba by se dle výrobců ve městě měla pohybovat kolem 5 l a mimo město 4,3 l. Zcela minimální je také hlučnost auta, kdy při stání můžete poslouchat jen jemné foukání klimatizace a při rozjezdu pouze lehký šum. Tišší auto na českém trhu nenajdete, proto si po jeho koupi musíte dávat pozor hlavně na chodce, kteří se orientují podle zvuku auta.

I přes pár nedostatků tento model splňuje pět hvězdiček v bezpečnostních testech EuroCNAP, takže si myslím, že je první model hybrida Toyota Prius poměrně povedený a už se můžeme těšit, s čím na nás přijdou příště.

Článek Toyota Prius – hybridní pohony jedou byl publikován 29. března 2009 v 11.15 v rubrice Auta. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...