Nová výstava ve Škoda Muzeu: 120 let Škoda Motorsport

Tagy:  Nová výstava, Škoda Muzeum, 120 let Škoda Motorsport

Sponzorované odkazy:

Nová výstava ve Škoda Muzeu: 120 let Škoda Motorsport

Stálou expozici Škoda Muzea v Mladé Boleslavi doplňuje právě zpřístupněná výstava 120 let ŠKODA Motorsport. Přibližuje výrazné úspěchy společnosti Škoda Auto v motoristickém sportu. Vzrušující atmosféru závodů a soutěží navozuje působivá kombinace atraktivních exponátů, zajímavých infopanelů, dobových artefaktů a interaktivních prvků. Výstava bude k vidění do 20. března 2022.

„Škoda Auto novou výstavou 120 let Škoda Motorsport připomíná dlouhou sérii svých triumfů na poli motoristického sportu. Startovní výstřel poprvé zazněl 27. června 1901 v Paříži, kdy se na trať třídenního závodu do Berlína vydal jezdec Narcis Podsedníček s motocyklem Laurin & Klement. Triumfy jeho zdatných následovníků až po současný tovární tým Škoda Motorsport s vozy FABIA Rally2 evo lemuje bezpočet vítězství, titulů mistrů světa, rychlostních rekordů a dalších úspěchů,“ připomíná Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, a dodává: „Tématu motoristického sportu se budeme věnovat i 24. září v rámci Muzejní noci, a to komentovanými prohlídkami nové výstavy i dalším doprovodným programem.“

Doplněk stálé expozice

Nová výstava vhodně doplňuje stálou expozici mladoboleslavského Škoda Muzea. S historií i současností vzrušujícího prostředí motoristického sportu návštěvníky seznamují nejen přehledné panely s čtivými texty a řadou jedinečných fotografií.

Originální záběry

Atmosféru dobových závodů navodí také originální filmové záběry vozů ŠKODA na závodních tratích, stejně jako vizuálně atraktivní plakáty nebo ukázky tabulí se startovními čísly. Stěna slávy je přehlídkou výběru z velkého počtu cenných trofejí, které mladoboleslavská značka za uplynulých 120 let získala.

Magnety výstavy

  • K magnetům patří pětice závodních speciálů, počínaje jednoválcovou „motocykletou“ Laurin & Klement BZ z roku 1903.
  • Sportovní automobily legendární řady F z počátku minulého století zastupuje vůz L&K FC (1909).
  • Poválečnou etapu reprezentuje Škoda Sport s nízkou hliníkovou karoserií, účastník legendárního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans (1950).
  • Období uplynulých 30 let, po začlenění značky ŠKODA do koncernu Volkswagen, je spojeno mimo jiné s výrazným technologickým pokrokem, vytvářejícím podmínky pro ještě širší uplatnění speciálů z Mladé Boleslavi v motoristickém sportu.
  • Příkladem jsou vystavené vozy Škoda Octavia WRC (2003) a Škoda Faba R5 (2019).
  • Výstavu doplní dvojice Škoda 130 RS (1978) a Škoda Fabia S 2000 (2015) vystavená ve stálé expozici muzea a řada sportovních vozů v přilehlém depozitáři, jenž lze navštívit po domluvě na recepci ŠKODA Muzea.

V kůži jezdce

V „kůži“ jezdců současných rallye se návštěvníci výstavy ocitnou díky simulátoru prostředí motoristických soutěží, prohlédnout si mohou také vystavenou výbavu dnešních jezdců. Dalším z interaktivních prvků je kvíz znalostí na téma sportovních úspěchů české značky L&K/ŠKODA. Výstava bude veřejnosti přístupná do 20. března 2022.

Kdy do muzea?

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze spojit jeho návštěvu s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porsche v Liberci-Vratislavicích. Ten je pro veřejnost přístupný vždy od pátku do neděle od 9:00 do 17:00. Více informací na muzeum.skoda-auto.cz.

Zdroj foto: Škoda Auto

Článek Nová výstava ve Škoda Muzeu: 120 let Škoda Motorsport byl publikován 21. září 2021 v 00.00 v rubrice Auta, Informace a Značky aut. Autorem článku je Pavla Jelínková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...