Praga V3S

Tagy:  Praga V3S prodej

Sponzorované odkazy:

Praga V3S

Praga V3S

Stará Praga V3S ve službách České armádyStará Praga V3S ve službách České armády

Historie

V roce 1951 vznikl na základě vojenské správy a v roce 1953 se začal vyrábět. Tento projekt byl přísně tajný a dokumentace musela být odevzdána do 4 měsíců. V roce 1952 se ve Vysočanech byl testovány tři prototypy ze závodu ve Vysočanech. Vůz zkonstruovali Ing. Lanc z Pragovky a Ing. Korbel z Ústavu pro motorová vozidla. V roce 1961 výrobu převzala Bratislava, kde také byla ukončena.

Technika

Rám je vyroben z obdelníkového profilu „U“ a je snýtován na nejvyšší tuhost. Vpředu byly použity lisovaná podélná půleliptická pera. Vzadu jsou také půleliptická pera, kde je umístěna zadní náprava. Proti pohybu do stran jsou tu tzv. „kosti“, kde táhla jsou upevněna jedním čepem na příčném rámu a druhém na nápravě.

Zadní náprava je tvořena ze dvou náprav. Jsou tuhé a mají dvojmontáž. Diferenciály jsou poháněny kardany od převodovky. Diferenciály jsou mají mechanickou uzávěrku, ovladatelnou od řidiče a zamezují prokluzu kol na jedné straně. Moment se vede poloosou do kolové redukce. Přední náprava je řídící a tvoří tuhá poloosa, která je opatřena homokinetickými klouby kvůli řízení.

Motor

Čtyřdobý, vzduchem chlazený řadový šestiválec odvozený od modelu Tatra 111. Praga V3S disponuje 72 Kw s max. otáčky 2100 ot/min. Objem motoru je 7412 cm3. Motor má rozvod OHV, kde každý válec má jeden sací a jeden výfukový ventil. Kliková hřídel je uložena v tunelové skříni. Ojnice jsou uloženy kluzně, mazání je z nádrže a čistič je lamelový. Motor chladí ventilátor poháněný klínovým řemenem.

Modifikace a nástavby

V průběhu let bylo zkonstruováno několik modifikací pod názvy M1-M6.Byl dosazen staronový motor o zvětšeném vrtání na 115mm,objemu8100cm a výkonu 80,9kW.D8le se dosadila větší zrcátka,vzduchová sedačka řidiče ,posilovač řízení a od M2 dvouokruhové brzdy.Sloužilo to hlavně k zpohodlnění obsluhy. Nástavby Zákl model je valník(P-V3S Na).Dále se dělala autodílna(PAD),štáb­ní automobil(ŠA),ra­diovůz(R3AT) -měl vlastní dieselgenerátor,au­tojeřáb AD08,sklápěč a mnoho dalších. Zajímavá modifikace byla tzv. ještěrka-pancéřová protiletadlová ver­ze.

Praga V3S jako jeřábPraga V3S jako jeřáb

Článek Praga V3S byl publikován 17. února 2008 v 20.58 v rubrice Auta. Autorem článku je SpitFireE. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...