Polo se systémem IQ.DRIVE Travel Assist: částečně automatizovaná jízda

Tagy:  Volkwagen Polo, IQ.DRIVE Travel Assist, Volkwagen, model Polo, Polo s IQ.DRIVE Travel Assist

Sponzorované odkazy:

Polo se systémem IQ.DRIVE Travel Assist: částečně automatizovaná jízda

S novým modelem Polo přichází nyní na trh jeden z prvních malých vozů na světě, který nabízí částečně automatizovanou jízdu. Tento Volkswagen na přání řídí, brzdí a zrychluje automaticky, a to díky systému IQ.DRIVE Travel Assist.

Značka IQ.DRIVE zastřešuje systémy Volkswagen vedoucí k automatizované jízdě. Tyto technologie byly dosud nabízeny pouze ve větších modelech, ale nyní dokáže i Polo jezdit částečně automatizovaně v celém rozsahu provozních rychlostí.

IQ.DRIVE Travel Assist: snadné ovládání

  • Pro chytrý asistenční systém je na sériově dodávaném multifunkčním volantu vyhrazeno samostatné ovládací tlačítko.
  • Nové Polo po jeho stisknutí zajistí částečně automatizované řízení vozu v podélném i příčném směru.
  • Systém vznikl fúzí adaptivního tempomatu „ACC“ a adaptivního udržování vozu v jízdním pruhu, tedy kombinací řízení v podélném a příčném směru*.
  • Polo se touto aliancí asistenčních systémů vyrovná vozidlům z vyšších tříd.

Jak IQ.DRIVE Travel Assist funguje?

ACC zajišťuje, aby Polo automaticky udržovalo řidičem zvolenou rychlost jízdy, resp. právě platný rychlostní limit. Polo díky kamerovému rozpoznávání dopravních značek „ví“, jak rychle smí jet. Navíc prostřednictvím radarového senzoru rozpozná, že se přibližuje k pomalejšímu vozidlu. Polo ihned zpomalí a udržuje bezpečnostní odstup. Malý Volkswagen po uvolnění jízdního pruhu znovu zrychlí. V kombinaci s navigačním systémem a dvouspojkovou převodovkou (DSG) je „ACC“ navíc prediktivní – předvídavé. To znamená, že vůz také reaguje například na zatáčky nebo začátek obce, a sníží rychlost jízdy.

Asistent pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist, sleduje prostor před vozem Polo stejnou kamerou na čelním okně jako systém pro rozpoznávání dopravních značek. Asistenční systém přitom sleduje linie vymezující jízdní pruhy a vozovku. Pokud hrozí nechtěné vyjetí z jízdního pruhu, zasáhne do řízení.

Při aktivovaném systému IQ.DRIVE Travel Assist probíhá vzájemná spolupráce mezi prediktivním adaptivním tempomatem ACC a adaptivním udržováním vozu v jízdním pruhu. To znamená, že Polo v rámci systémových limitů automaticky brzdí, zrychluje a řídí. Řidič však musí mít ruce vždy na volantu. Neustále nese odpovědnost za sledování dopravní a jízdní situace a musí být schopen kdykoli převzít nad vozem kontrolu. Řidič dává tuto připravenost najevo prostřednictvím kapacitních – citlivých na dotek – ploch na věnci volantu.

S 5stupňovou nebo 6stupňovou manuální převodovkou může řidič využívat funkci IQ.DRIVE Travel Assist od 30 km/h až po nejvyšší rychlost (maximálně 210 km/h). Je-li Polo vybaveno 7stupňovou převodovkou DSG, funguje asistenční systém již od 0 km/h. Prostřednictvím asistenčního systému IQ.DRIVE Travel Assist a DSG je proto možné ještě komfortněji absolvovat jízdu dokonce i v popojíždějících kolonách při dopravních zácpách. Aktivní řidiči mohou ponechat tlačítko pro aktivaci systému „IQ.DRIVE Travel Assist“ bez povšimnutí.

Na dlouhých trasách však asistenční systémy pro částečně automatizovanou jízdu významně snižují zatížení řidiče. A právě o zvýšení komfortu tu jde. IQ.DRIVE Travel Assist a ACC jsou pro Polo k dispozici jako součást na přání dodávaného paketu IQ.DRIVE. Lane Assist patří mezi asistenční systémy, které se pro Polo dodávají sériově.

Automatizovaná jízda: šest stupňů úrovně 0 až 5

  • Na úrovni 0 nemá řidič žádnou podporu v podobě zásahů asistenčních systémů.
  • Na úrovni 1 přebírají asistenční funkce vozu řízení buď v příčném, nebo podélném směru, zatímco řidiči zůstává zbývající část řidičských povinností. IQ.DRIVE Travel Assist odpovídá částečně automatizované jízdě na úrovni 2, protože má současně na starosti řízení v příčném i podélném směru.
  • Úroveň 2 představuje s ohledem na stav legislativy a bezpečnost současné status quo. Řidič musí z bezpečnostních důvodů činnost systému nepřetržitě sledovat.
  • Až to nebude nutné, bude se jednat o dalších velký vývojový skok – vysoce automatizovanou jízdu úrovně 3. I na úrovni 3 však musí být řidič připraven ujmout se po vyzvání znovu řízení vozu.
  • Při zcela automatizované jízdě úrovně 4 předává řidič odpovědnost kompletně vozidlu za specifických podmínek – například při jízdě na dálnici.
  • Pokud vůz jede zcela bez řidiče od startu do cíle, hovoří se o úrovni 5.

Potřebný hardware a software by mohl být k dispozici v příštím desetiletí.

Zdroj foto: Volkswagen

Článek Polo se systémem IQ.DRIVE Travel Assist: částečně automatizovaná jízda byl publikován 25. června 2021 v 00.00 v rubrice Auta, Informace a Motorky. Autorem článku je Pavla Jelínková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...