Tata Nano – nejlevnější auto světa pochází z Indie

Tagy:  Tata Nano, Tatanano, Tata Motors

Sponzorované odkazy:

Tata Nano – nejlevnější auto světa pochází z Indie
Tata NanoTata Nano

Je opravdu zajímavé, kde všude se dají překonávat hranice. U automobilky Tata Motors to je nanejvýše jasné – vytvořit malý kompaktní automobil za co nejmenší cenu. Nejdříve se těmto spekulacím nikdo moc nezabýval, jelikož nebyly příliš důvěryhodné, ale dnes se na trhu objevuje vůz, který výrobci slibovali už před pěti lety, kdy byly ceny surovin mnohem nižší. Svůj slib však chtěli dodržet. Tento malý zázrak je tedy hoden výhodné maloobchodní ceně ve výši 100 000 rupií, pro nás to v přepočtu znamená 40 000 Kč. Vozidlo se s touto cenou prodává v severní Indii v továrně s názvem Pantnagar. Kvůli logistickým nákladům se tato cena v showroomech okolních měst mírně zvedá.

Cena je o více jak třetinu menší, než je tomu u druhého nejlevnějšího vozu v Indii Maruti 800, který bral svou inspiraci z vozu Suzuki Alto, přičemž Nano disponuje větším vnitřním prostorem až o úctyhodných 20 %. Abychom si lépe vozidlo porovnali s českým trhem, tak v současnosti je u nás nejlevnější vůz Chevrolet Spark, který si můžeme pořídit za čtyřnásobnou hodnotu, než Tata Nano, konkrétně za 163 900 Kč.

Vzhled a vlastnosti

Slovo Nano pochází z italštiny a znamená trpaslík či skřítek, ale k tomuto vozu dozajista pasuje. Tata Nano představuje malé vozítko především do rušných měst za slušnou cenu. Vůz patří do kategorie čtyřdveřových hatchbacků a je opatřen dvanáctipalcovými koly. K dispozici jsou dvě různé verze a to standardní nebo luxusní. Samotný délka vozidla má přesně 3,1 metru, šiřka činí 1,5 metru a výška 1,6 metru. Světlá výška je plně upravena stavu na indických silnicích. Emise budou také na velice nízké úrovni, stejně jako je tomu u spotřeby paliva, které bude kolem 5 litrů na 100 km. Vozidlo splňuje taktéž bezpečnostní normy, ty se však výrazně liší v indických zemích, proto automobilka v Indii vyčnívá svými deformačními zónami, bezpečnostními pásy nebo bezdušovými pneumatikami.

Tata Nano – interiérTata Nano – interiér

Motor obsahuje benzinový dvouválec s objemem 0,6 litru, výkon je roven 35 koním a točivý moment je 48 Nm. Do palivové nádrž se vejde celkem 16 litrů. Hlavním cílem společnosti Tata Motors byla vždy výroba nákladních vozů, osobním automobilům se věnuje pouze posledních deset let.

Článek Tata Nano – nejlevnější auto světa pochází z Indie byl publikován 14. dubna 2009 v 07.31 v rubrice Auta. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...