Na co si dát pozor při koupi ojetého auta? I.

Tagy:  Na co si dát pozor při koupi ojetého auta, koupě ojetého auta, koupě ojetého automobilu, koupě ojetého vozidla, koupě ojetého vozu

Sponzorované odkazy:

Na co si dát pozor při koupi ojetého auta? I.

U každé značky automobilu se můžete setkat se specifickými závadami a problémy, na které byste si měli dávat pozor. Zde si však uvedeme nejčastější závady, které jsou shodné pro všechny druhy vozidel bez rozdílu značky nebo přesného typu vozu.

Nyní následuje seznam vyskytujících se problémů u všech možných ojetin, který je rozčleněn podle jednotlivých částí. Je důležité každý element zkontrolovat, zda-li netrpí předepsanými závadami.

Karoserie automobilu

Když přistoupíte k vašemu budoucímu vozu blíže, nejdříve věnujte pozornost jeho zevnějšku, kde je možné si všimnout spousty specifických problémů. Závadné například je, když bylo auto v minulosti bourané a opravené díly k sobě moc dobře nepasují. Zavání to totiž dovozem z Německa, kde prodejci nabouraná auta skupují, a poté je sami opravují, což má za následek nespecializovanou a nevábně odvedenou práci. Díly opravené a původní jdou od sebe velice dobře poznat, často jsou použity náhradní díly z kradených aut. Na druhou stranu lidé, kteří chtějí po bouračce ušetřit, auto opraví za pakatel, a pak jej chtějí rychle prodat.

Důležité je se nejdříve podívat z dálky na automobil, zda jsou všechny odstíny částí zcela stejné. Při bližším zkoumání se na špatném laku vyskytují hrbolky. Dalším charakteristickým vodítkem pro vás budou spáry. Zkontrolujte jejich velikost a zda jsou po celé délce stejně široké. S tím je propojeno i těsnění, které musí přesně lícovat.

Podezřelé může být použití starších druhů světlometů nebo dalších částí, které ani nesplňují základní bezpečností pravidla. Například nárazník by měl být k podvozku originálně přichyceny, ne žádným podomácku vymyšleným způsobem. U novějších automobilů s nastavováním sklonu předních světlometů ověřte, zda-li je tato funkce provozuschopná. Může se totiž stát, že nebude fungovat. Když dojde k čelní srážce, hydraulika této funkce je příliš nákladná a ne všichni majitelé si ji znovu pořídí.

Pro kompletní otestování použitelnosti automobilu je důležité vůz zaměřit se i na podvozek. V autobazarech jsou pro tuto příležitost vybaveni zvedákem. Prohlédněte si hlavně vnitřní stranu prahů a zadní část pod zavazadlovým prostorem. Zde se vytváří poznatelné deformace, jež byly způsobeny nějakou havárií.

Pneumatiky

Pneumatiky Dalším důležitým bodem kontroly ojetého automobilu jsou pneumatiky, u nichž zkontrolujte výšku profilu. Minimální hodnota pro letní pneumatiky je 1,6 mm, přičemž správné jízdní vlastnosti se ztrácí již při překročení 3 mm. U zimních pneumatiky nesmí být hloubka vzorku menší než 4 mm.

Článek Na co si dát pozor při koupi ojetého auta? I. byl publikován 29. srpna 2022 v 16.30 v rubrice Informace. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...