Volvo XC60

Tagy:  Volvo XC60, XC60, City Safety

Sponzorované odkazy:

Volvo XC60

Volvo XC60 je absolutní novinka od švédské automobilky, která byla představena na letošním ženevském autosalonu. Jedná se o první Volvo, které vzniklo pod vedením nového hlavního designéra Steva Mattina, který navrhl Mercedes SLK. Jeho úkolem bylo vytvořit konkurenceschopný vůz například BMW X3. XC60 je menší bratíček velmi úspěšné XC90. Uvidíme jestli si povede také tak dobře.

Absolutní novinka Volvo XC60

Design

Volvo XC60 je vlastně něco úplně nového. Nic podobného tu nikdy předtím nebylo. Design vozu je velmi vyrovnaný, robustní a přitom s plynulými liniemi. Když se podíváte na XC60 zepředu, tak ani moc nepoznáte, že to je Volvo. Klasické rysy vymizely. Světlomety jsou umístěny jinak než jsme byli zvyklí a i tvar se značně změnil. Jediné stálé je kryt mezi světly s klasickým znakem Volva. Trochu překombinovaně působí zadní část, jako kdyby ke zbytku auta vůbec nepatřila, ale třeba je to jen zdání. Každopádně XC60 zaujme nejednoho pozorovatele.

XC6O zepředu

Interiér

Jak asi každý očekává, interiér je naprosto dokonalý. Auto je koncipováno pro pět dospělých osob. Velmi luxusní a přitom sportovně laděný vnitřek dodává XC60 další kladné body. Palubní deska je modře podsvícena. Na středním panelu je mozek Volva a to palubní počítač s LCD monitorem a ovládáním klimatizace, rádia a ostatního zařízení. Dostatek místa pro pasažéry a v zavadlovém prostoru je samozřejmostí.

Funkční prvky a vybavení

Jak je známo, auta ze Švédska jsou jedny z nejbezpečnějších vůbec. Může za to také kvalita a množství bezpečnostních systémů. Volvo je rozděluje hned do čtyř skupin. V každé skupině je přibližně patnáct položek. K nejzajímavějším patří City Safety (Bezpečnost ve městě), což je technologie, která má zabránit kolizím v městském provozu. V rychlostech do 30 km/h může tato technologie na bázi laseru detekovat, pokud vozidlo vpředu ve vzdálenosti do 6–8 metrů stojí nebo se pohybuje pomaleji. Pokud systém City Safety detekuje hrozící kolizi, uvedou se brzdy do pohotovostního stavu. Ale není to jen bezpečnost. Obrovské množství výběru je i v interiéru vozu. Vybírat si můžete materiály, barvy mateiálů, druhy volantů a řadících pák. No jednodušše si můžete vybrat naprosto vše.

Motory

Výběr je možný ze tří motorů. První je šestiválcový přepolňovaný benzínový motor T6. Tento motor o objemu 3.0 je velmi výkonný a dá se označit za sportovní. Druhé dva jsou pětiválcové přeplňované motory 2.4D a D5. Tyto motory jsou velmi živé a přitom mimořádně hospodárné. Motor D5 má vyloženě sportovní povahu.

Volvo XC60

Shrnutí

Volvo XC60 by se mělo začít prodávat tento měsíc či-li září. Ceny jsou zatím jen předběžné. Jsou na rok 2009. Ale budou se pohybovat od 900 tisíc a 1.3 milionu. XC60 to nebude mít vůbec jednoduché. Konkurence je veliká a prosadí se jen opravdová kvalita. Vše je zatím ve hvězdách, ale rozhodně by se Volvo XC60 nemělo opomínat.

Článek Volvo XC60 byl publikován 12. září 2008 v 21.00 v rubrice Auta. Autorem článku je Jan Topinka. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...