Bezpečnostní pás – slaví kulaté výročí 50 let

Tagy:  Bezpečnostní pás, Tříbodový bezpečnostní pás, Nils Bohlin, bezpečnostní pásy pro psi, bezpečnostní pásy

Sponzorované odkazy:

Bezpečnostní pás – slaví kulaté výročí 50 let

mladý Nils Bohlin Už je to přes půl století, co byl vynalezen první tříbodový bezpečnostní pás. Šťastlivcem, který se tímto skvělým vynálezem zachraňujícím životy proslavil, není nikdo jiný než Nils Bohlin. Tento pán, jenž pracoval jako konstruktér pro společnost Volvo, právě roku 1959 vytvořil onen zmíněný tříbodový bezpečnostní pás, v současnosti povinný prvek každého automobilu. Od tohoto vynálezu již uplynula řada let, nikdo si však neuvědomuje, kolik lidských životů bezpečnostní pás zachránil.

Trocha z historie

starý Nils Bohlin Nils Bohlin se narodil ve švédském městě Härnösandu roku 1920. Nejprve od roku 1942 pracoval jako letecký inženýr u velké firmy Svenska Aeroplan Aktiebolaget (SAAB), kde byl o několik let později zodpovědný za vývoj vystřelovacích sedaček, které sloužily pro lepší bezpečnost pilotů. Vždy se však zajímal o to, jak lidskému tělu zajistit co největší bezpečnost při extrémním zpomalení, proto v roce 1958 nastoupil do společnosti Volvo jako bezpečnostní konstruktér.

Volvo v polovině 50. let vynalezlo mnoho řešení pro minimalizaci vážných zranění u člověka, která by mohla být způsobena nárazem do interiéru auta. K těmto úpravám můžeme zařadit teleskopický sloupek řízení, čalouněnou palubní desku nebo úchyty, které umožňovaly přichytit dvoubodový bezpečnostní pás na předních sedadlech.

Vynález úchytů pro dvoubodové bezpečnostní pásy, tzv. „diagonální pás“, však nebyl nejlepším řešením, neboť přezka pásu v úrovni hrudního koše cestujícímu způsobovala vážná poranění měkkých tělesných orgánů. To byl právě úkol pro Bohlina, aby vymyslel efektivnější alternativu. Bylo důležité skloubit připevnění horní i dolní části těla tak, aby se tento bezpečnostní pás dal lehce připevnit jednou rukou. Takto vznikl dnes již známý tříbodový bezpečnostní pás.

bezpečnostní pásybezpečnostní pásy

Rozšíření tříbodového bezpečnostního pásu

Výhody pásu se v krátkém čase rozšířily po celém světě. Bohlinův patent byl totiž okamžitě nabízen všem výrobcům automobilů a v roce 1959 byly vyrobeny a představeny první automobily značky Volvo, které se tímto pásem mohly pyšnit. Patřily mezi ně vozy Volvo Amazon (120) a PV 544. První ohlasy zákazníků byly skeptické, avšak po zkušebních testech se jejich názor zásadně obrátil. Vývoj pokračoval také umístěním bezpečnostních pásů na zadní sedadla, takže společnost Volvo musela přesvědčit zákazníky o důležitosti poutání nejen na předních, ale také na zadních sedadlech.

Po odchodu do důchodu v roce 1985 se mnohokrát oceněný Nils Bohlin dále podílel na dalších projektech s tématem bezpečnosti. Jeho skonání proběhlo v roce 2002 následkem infarktu.

Článek Bezpečnostní pás – slaví kulaté výročí 50 let byl publikován 27. března 2009 v 12.29 v rubrice Informace. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...