Přezouváme na zimu: Pozor na dezén i cesty do zahraniční

Tagy:  přezutí pneumatik, pneu, vozidlo, údržba

Sponzorované odkazy:

Přezouváme na zimu: Pozor na dezén i cesty do zahraniční

Navzdory hektickému podzimu se ani letos nevyhneme přezutí automobilů. Kde a kdy jsou zimní pneumatiky povinností, jaké parametry musí splňovat a na co dát pozor, když vyrazíme za hranice?

Zimní období je v Česku dle §40a zákona 361/2000 Sb. vymezeno od 1. listopadu do 30. března. Právě v tomto období musí řidiči mít na vozidle vyhovující zimní pneumatiky, a to pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza, případně to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

Výjimkou jsou komunikace či úseky označené značkou Zimní výbava, kde je třeba mít přezuto za jakéhokoliv počasí.

Na poslední chvíli

Mnoho řidičů každoročně nechává přezouvání na poslední chvíli a spoléhá na mírnou zimu, která v České republice poslední roky vládne. Zimní počasí se ale umí rychle změnit a nečekaná ranní námraza pak cestu do práce na letních pneumatikách poměrně znepříjemní. Pokud řidič způsobí dopravní nehodu s nevyhovujícím obutím kol, může mít posléze problém s pojistným plněním, ačkoliv prokazování míry zavinění vzhledem k obutí je vždy problematické.

Jak vybrat správné pneu?

Jak tedy vybrat správnou pneumatiku a neztratit se v široké nabídce? Ta zimní bývá označená písmeny M+S na boku, testované zimní pneumatiky, které některé země vyžadují, pak poznáme podle symbolu horského štítu se zimní vločkou. Jako zimní pneumatika u nás poslouží také celoroční nebo terénní.

Základem je však vždy dostatečná hloubka dezénu, která činí minimálně 4 mm pro osobní vozy. Pokud není vzorek dostatečně hluboký, jízdní vlastnosti se v zimě na uježděném sněhu či náledí zhoršují. Pneumatiky by měly být také dostatečně nahuštěné a nepoškozené a pozor je třeba dát na skladování v nestálých teplotách, které může pneumatiky poškodit. Pneumatikám nesvědčí ani čas – počítejte proto s tím, že přibližně po deseti letech byste je měli vyměnit, ač třeba dezén ještě vyhovuje.

Jiný kraj, jiná pneumatika

Chystáte-li se na zimní dovolenou na lyže, vždy se důkladně seznamte s povinnou zimní výbavou v konkrétní zemi.

  • V Rakousku je zimní období od 1. listopadu do 15. dubna a s nevyhovujícími letními pneumatikami vám tu hrozí pokuta až 5 000 eur.
  • Německo vyžaduje zimní pneumatiky s dezénem minimálně 1,6 mm, ale musí být testované jako zimní (tedy označené symbolem s vločkou).
  • Na Slovensko postačí hloubka 3 mm a zimní období zde trvá od 15. listopadu do 31. března.
  • Oproti tomu v Polsku zimní pneumatiky nejsou povinné vůbec.

Nechte přezutí na servisu

Nechali jste přezutí na poslední chvíli nebo prostě nestíháte a nechcete se mořit s přehazováním pneumatik? Vyzkoušejte službu DoDo Car. Proškolení autokurýři zvládnou veškeré „pochůzky“ spojené s automobilem – zajedou za vás nejen do myčky či do servisu, ale snadno zajistí i právě přezutí a v případě potřeby dokonce i STK.

Služba funguje 7 dní v týdnu od 8:00 do 20:00 a objednáte si ji z pohodlí domova nebo kanceláře třeba přes SMS nebo Messenger. Přezout tak zvládnete i v karanténě nebo izolaci.

Zdroj foto: DoDo Car

Článek Přezouváme na zimu: Pozor na dezén i cesty do zahraniční byl publikován 30. října 2020 v 00.00 v rubrice Informace. Autorem článku je Pavla Jelínková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...