Kia Sportage: SUV páté generace pro Evropu

Tagy:  Kia Sportage, SUV, pátá generace, pro Evropu

Sponzorované odkazy:

Kia Sportage: SUV páté generace pro Evropu

Společnost Kia Czech zahájila oficiálně prodej páté generace SUV vozu Sportage. Je vybaven největším množstvím jízdních asistentů ve své třídě a jde o první automobil značky Kia postavený na zcela nové podvozkové platformě.

Mezi technologické novinky patří nová podvozková architektura s označením ´N3´, elektronicky řízené tlumiče s nastavitelnou charakteristikou odpružení (ECS) nebo elektronicky řízený systém pohonu všech kol AWD, který garantuje optimální rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy.

Nová Sportage nabízí také nejvíce (18) asistenčních systémů, například

  • asistent pro jízdu na dálnici (HDA)
  • systém sledování mrtvého úhlu s asistentem pro zamezení zadním kolizím (BCA-R)
  • inteligentní parkovací asistent s dálkovým ovládáním (RSPA)
  • kamerový asistent pro sledování slepých úhlů (BVM)

Exteriér a interiér vozu

Zatímco vnějšímu designu dominují zejména přední LED světla denního svícení ve tvaru bumerangu, interiér upoutá zcela novou koncepcí s novým duálním zakřiveným displejem, jež dává palubní desce vyšší šířku i hloubku. Rozměrná 12,3" dotyková obrazovka společně s multifunkčním dotykovým panelem infotainmentu a klimatizace naplňuje veškeré potřeby řidiče i posádky na konektivitu a funkce vozu s důrazem na maximálně snadné a intuitivní používání.

Délka a zavazadelník

Pátá generace modelu Sportage je s délkou 4 515 mm druhým nejdelším modelem ve své třídě a na špici segmentu se řadí i z pohledu velikosti vnitřního prostoru. Nabízí tak více místa na nohy pro cestující a druhý největší zavazadlový prostor mezi konkurenčními vozy dané kategorie o objemu 591 litrů. Má také dělení zadních sedadel v poměru 40:20:40.

Motorizace

Široká je nabídka motorizací (až ze šesti typů), od tradičních ryze benzinových a naftových až po několik hybridních variant. Poprvé jsou k dispozici hned tři alternativní pohony. Vedle MHEV (mild-hybrid) jsou nově nabízeny pohony HEV (hybrid) a PHEV (plug-in hybrid). Všechny tři elektrifikované motorizace používají oceňovanou pohonnou jednotku Kia 1.6 litru T-GDI z rodiny motorů Smartstream. S technologií MHEV je pak možné kombinovat jak zážehový, tak i vznětový motor.

Nejvýkonnějším pohonem z nabídky Sportage je verze PHEV, která v rámci svého vyspělého hnacího ústrojí využívá 66,9 kW trakční elektromotor s permanentními magnety a lithium-ion polymerový akumulátor o kapacitě 13,8 kWh. Celkový systémový výkon v tomto případě činí 265 koní, čímž zaujímá pozici druhého nejsilnějšího vozu mezi srovnatelnými SUV. Přičemž samotný motor 1.6 T-GDI dosahuje maximálního výkonu 180 koní.

Převodovky a pohon kol

Nově je pátá generace Sportage nabízena až se čtyřmi druhy převodovek (6MT, iMT, 7DCT, 6AT) a také s pohonem předních nebo všech kol, čímž vůz opět dominuje svému segmentu. Proti konkurenci má nová Sportage rovněž nejširší nabídku jízdních režimů: 3× drive (ECO, Normal, Sport) a 3× offroad (sníh, písek, bahno).

Čtyři stupně výbavy a cena

Nová generace modelu Sportage je na českém trhu k dispozici ve čtyřech stupních výbavy.

  • V základní specifikaci Comfort s benzinovým čtyřválcem 1.6 T-GDI, pohonem 4×2 a šestistupňovou převodovkou (6MT) je Sportage dostupná za akční cenu 599 980 Kč.
  • Za dieselový motor se stejnou specifikací si zákazníci připlatí 50 000 Kč.
  • Nejprodávanější verzí zřejmě bude Sportage 1.6 T-GDI 6MT 110 kW Exclusive, jejíž akční cena začíná na 649 980 Kč.
  • Zákaznici si však mohou ve druhém stupni výbavy Exclusive vybrat i z nabídky hybridních (MHEV a HEV) variant s benzinovým i dieselovým motorem a v případě benzinu a hybridu i s pohonem všech čtyř kol.
  • V nejvyšší verzi GT-Line vybavené všemi prémiovými technologiemi Kia je nová Sportage v provedení PHEV s motorem 1.6 T-GDI, pohonem 4×4 a převodovkou 6AT k dispozici za 1 219 980 Kč.

Uvedené ceny modelu Sportage jsou včetně DPH a u všech variant si mohou zákazníci vybrat z 22 barevných kombinací karoserie (13 barev + 9 dvoubarevných kombinací s černou střechou). Standardem je pak sedmiletá záruka Kia.

Zdroj foto: Kia

Článek Kia Sportage: SUV páté generace pro Evropu byl publikován 16. ledna 2022 v 00.00 v rubrice Novinky, Auta, Značky aut a Informace. Autorem článku je Pavla Jelínková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...