Na co si dát pozor při koupi auta v zahraničí? I.

Tagy:  na co si dát pozor při koupi auta v zahraničí, na co si dát pozor při koupi ojetiny, dovoz aut ze zahraničí

Sponzorované odkazy:

Na co si dát pozor při koupi auta v zahraničí? I.

Když porovnáme ceny automobilů u nás v České republice a v zahraničních státech, lehce zjistíme, že v evropských státech mají výrazně levnější ceny a můžeme si vybrat z velké škály vozů straších dokonce více než osm let. Jak bylo zjištěno v jedné anketě, ceny zcela nových automobilů v České republice patří k těm nejvyšším v EU. Koupě vozu v zahraničí však není tak jednoduchá, zahrnuje spoustu dalších náležitostí, které si musíme pohlídat a zjistit.

Základní informace

Od 1. července 2006 platí nová novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a podmínkách dovozu používaných aut, která dovoluje do České republiky dovézt jakkoliv staré vozidlo s tou podmínkou, že jeho schválení k provozu bylo vystaveno v některém státu, který náleží do Evropské unie. Toto ustanovení dříve nepřipadalo v úvahu.

Osvědčení

Samozřejmostí však je, že převážené vozidlo má platné osvědčení o homologaci pro provoz v zemích EU a rovněž osvědčení o jeho technické způsobilosti. Druhé z vyjmenovaných osvědčení musí být vydáno na úřadu v některém ze členských států, které spadají do .

Evropská unieEvropská unie

Placení poplatků

V případě koupi auta v zahraničí se nevyhnete platbě dani z přidané hodnoty. U aut, která jsou starší než 6 měsíců, se daň platí v zemi, kde auto zakoupíte. Jestliže ojeté auto zakoupíte v zemi mimo Evropskou unii, tak nemusíte platit clo. Aby byl automobil schopný provozu na českých silnicích, připravte si asi 7000 Kč na různé poplatky spojené například se zavedením vozu do české evidence motorových vozidel.

Jestliže počet najetých kilometrů se pohybuje pod hranicí 6000 km nebo doba uvedení auta do provozu je nižší než 6 měsíců, je tento dopravní prostředek považován za nový. Dle českého zákona o DPH tak musí nový majitel zaplatit sazbu daně. Majitel musí jít na finanční úřad a zde podat daňové přiznání a doplnit jej o kopii dokladu o pořízení automobilu. Navíc se přikládá ještě tiskopis, který se týká hlášení o pořízení nového dopravního prostředku. Daň, jež je udaná českým zákonem pro daný vůz, musí majitel zaplatit do 25 dní. Teprve potom může jít na dopravní inspektorát a zde svůj nový vůz přihlásit.

Článek Na co si dát pozor při koupi auta v zahraničí? I. byl publikován 16. července 2009 v 07.39 v rubrice Auta. Autorem článku je Olga. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...