Simply Clever: tradice značky Škoda

Tagy:  Škoda Auto, prvky, prvky Simply Clever, jednoduše chytré

Sponzorované odkazy:

Simply Clever: tradice značky Škoda

Již první vozy značky Škoda Auto byly vybaveny inovativními technologiemi a nápady a již ve svých počátcích přišla značka s promyšlenými či překvapivě jednoduchými řešeními. Na tomto přístupu se v průběhu desetiletí nic nezměnilo a Simply Clever se postupně stal její samozřejmou součástí.

Aktuálně nabízí Škoda Auto přes šest desítek Simply Clever prvků, které ulehčují každodenní používání vozů značky. Přehled Simply Clever prvků nabízí webová Škodapedie.

Přehled Simply Clever prvků najdete ve webové ŠkodapediiPřehled Simply Clever prvků najdete ve webové Škodapedii

Koncept Simply Clever

Koncept prvků Simply Clever se poprvé objevil v roce 2001, kdy společnost Škoda Auto představila Superb první generace. Tehdy byly poprvé součástí vozu deštníky. Zásadní posun nastal v roce 2003, kdy se na autosalonu ve Frankfurtu představila koncepční studie vozu Roomster. Promyšlené výbavové prvky jako posuvná zadní sedadla nebo otočná přední sedadla se setkaly s velkým ohlasem.

Škoda Octavia RS II vyráběná v letech 2005 až 2013Škoda Octavia RS II vyráběná v letech 2005 až 2013

Malé ale nápadité změny

Hlavním artefaktem vývoje Clever prvků je nápaditost. Často to jsou jen malé změny, které se ale ve finálním a každodenním používání vozu ukazují jako velmi praktické. Mezi klasické prvky Simply Clever patří dnes deštník ve dveřích řidiče, škrabka na led ve víčku palivové nádrže, která nyní nabízí také měřítko pro kontrolní měření hloubky dezénu pneumatik, nebo držák parkovacích lístků na A sloupku.

Kamiq: ochrana dveří a multi kapsa

Další chytrý prvek přináší vůz Kamig. Nabízí automaticky výsuvnou ochranu hrany dveří, která po jejich otevření zabraňuje poškrábání či poškození vlastního i okolních zaparkovaných vozů. Velmi praktická je také multifunkční kapsa pod krytem zavazadlového prostoru, kterou lze použít k odložení mokrého deštníku, ale i oblečení nebo nákladu.

Simply Clever prvek – ochrana dvěří a hranSimply Clever prvek – ochrana dvěří a hran

Simply Clever v konektivitě

Škoda nabízí chytrá řešení i v oblasti konektivity. Chytrý telefon nebo tablet je možné propojit s vozem bezdrátově nebo pomocí moderního konektoru USB-C. Promyšleným řešením je držák na multimediální přístroje na středové konzoli, který nabízí příhodné místo pro chytrý telefon, parkovací lístek, několik mincí nebo svazek klíčů.

Velmi šikovným prvkem je také uzavíratelný odpadkový koš ve výplni dveří. Tento chytrý prvek zabraňuje nepořádku v interiéru. Díky odkládacímu prostoru pod variabilní dvojitou podlahou je snadné udržet pořádek také v zavazadlovém prostoru. V praktické odkládací schránce pod podlahou zavazadlového prostoru lehce zmizí málo využívané maličkosti.

Mezi další aktuálně nabízené Simply Clever prvky patří také držák reflexní vesty, gumička ve výplni dveří, smetáček v odkládací schránce dveří, kryt zavazadlového prostoru za opěrou zadních sedadel, držák karet v Jumbo Boxu či odnímatelná LED svítilna v zavazadlovém prostoru.

model Škoda Octaviamodel Škoda Octavia

Prvky praktické a funkční

Všechny Simply Clever prvky jsou praktické, funkční a lehce ovladatelné, jednoduché a cenově dostupné. Při vymýšlení těchto prvků jsou na prvním místě představy a samotných řidičů. Mnoho řešení vypadá až překvapivě jednoduše, avšak cesta od prvotního nápadu k výslednému produktu může být dlouhá a náročná.

Každý prvek musí podstoupit testy odolnosti a zátěžové zkoušky, aby bylo možné zaručit spolehlivou a bezpečnou funkci po celou dobu životnosti vozu. To se týká také integrovaného trychtýře v uzávěru nádržky ostřikovačů čelního skla. Toto inovativní řešení sklidilo takový úspěch, že nyní společnost Škoda Auto tento chytrý prvek integruje do všech nových vozů a nabízí jej také jako mimořádnou výbavu v rámci Škoda Originálního příslušenství.

V roce 1925 byl uveden na trh vůz Laurin & Klement Škoda 110V roce 1925 byl uveden na trh vůz Laurin & Klement Škoda 110

Trocha historie nikoho nezabije

Historie Simply Clever prvků sahá až do dvacátých let minulého století V roce 1925, těsně po spojení společnosti Laurin & Klement s plzeňským strojním gigantem, byl uveden na trh vůz Laurin & Klement Škoda 110, který měl jednotný podvozek s žebřinovým rámem o rozvoru 2 950 mm. Zákazníci měli k dispozici čtyři verze uzavřených karoserií a roadster. Vůz byl vyráběn také jako faeton až se třemi řadami sedadel. Prostřední řadu bylo možné sklopit, aby měli cestující na zadních sedadlech více prostoru pro nohy.

Čelní sklo bylo možné vyklápět dopředu. Vítr tak mohl ochladit posádku vozu za horkých letních dnů. V případě defektu pneumatiky nebylo nutné vyložit obsah zavazadlového prostoru, aby se řidič dostal k rezervnímu kolu. Vpředu totiž bylo ke každé straně kapoty jedno přimontováno. Ještě praktičtější byl dvousedadlový užitkový vůz s ložnou plochou o rozměrech 1 750 × 1 580 mm a hloubce 400 mm, s užitečným nákladem 500 kg. Vůz bylo možné rychle přeměnit v osobní verzi pro čtyři osoby, která byla ideální pro rodinný víkendový výlet.

V roce 1934 byl představen vůz Škoda Popular, který byl vybaven podvozkem s páteřovým rámem a systémem Transaxle (motor vpředu a převodovka vzadu), aby měli řidič se spolujezdcem více prostoru pro nohy. Vůz byl původně vyvinut pro policii a celní správu. Později byl POPULAR nabízen také se speciální zimní výbavou. Připevnitelné lyže na kola přední nápravy a sněhové řetězy na poháněné zadní nápravě zajišťovaly spolehlivou průchodnost vozu také v zasněžených oblastech.

Zdroj foto: Škoda Auto

Článek Simply Clever: tradice značky Škoda byl publikován 6. března 2020 v 00.00 v rubrice Auta, Informace a Novinky. Autorem článku je Pavla Jelínková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...