Protektory, nebo nové pneumatiky – jaké zvolit?

Tagy:  pneumatiky, protektory

Sponzorované odkazy:

Protektory, nebo nové pneumatiky – jaké zvolit?

Životnost pneumatik není neomezená a přesto, že se stále prodlužuje, každý řidič se musí před jejich výměnou rozhodnout, jestli bude kupovat nové pneumatiky nebo pneumatiky protektorované, tzv. protektory. U nových automobilů je volba jednoznačná. Pokud je řidič majitelem vozu za několik set tisíc či více, investice do nových pneumatik jej již nemůže finančně zničit. Ale u automobilů starších deseti let, což jsou zejména škodovky od „tisícovky“ až po Felicii, je vhodnější vyměnit ojeté pneumatiky za protektory.

I protektory jsou v současnosti kvalitní

Dlouholetí řidiči mají protektory spojeny s nevalnou kvalitou a starými nevzhlednými dezény. V současnosti se ale i protektorované pneumatiky vyrábí ve stejně atraktivních dezénech jako nové pneumatiky. Požadovanou kvalitu musí každý výrobce každoročně obhajovat ve státní zkušebně. Několik výrobců protektorů vlastní certifikát ISO 9001. Jdou sehnat kvalitní a levné protektory ale i letní pneu na všechny typy vozidel. Nyní se protektory obnovují kompletně, tzn. dezén i bočnice pláště. To je také rozdíl oproti dřívějším dobám, kdy se obnovoval pouze vlastní dezén. V současné době jsou tak protektory vyráběny v rychlostní kategorii Q (do 160 km/h), R (do 170 km/h), T (do 190 km/h) a v zahraničí i v rychlostní kategorii V (do 240 km/h).

Nové pneumatiky jsou dražší, vyplatí se? Autor: Ambiguous @ FlickrNové pneumatiky jsou dražší, vyplatí se? Autor: Ambiguous @ Flickr

Budoucnost protektorů je velkou neznámou

Názory na budoucnost protektorů se značně rozchází: jeden názor je, že protektory se budou používat stále méně, až úplně zmizí ze silnic. U nových vozů je totiž podvozek konstruován na kvalitní pneumatiky renomovaných značek. A kvalita protektorů bude vždy nejistá – pryž stárnutím ztrácí kvalitu a navíc mohla být výchozí kostra poškozena. Nová pneumatika to prostě není.
Druhá strana naopak říká, že díky moderní technologii jsou protektory srovnatelné s novými originálními pneumatikami. Pro protektorované pneumatiky jednoznačně hovoří cena – nejdražší protektory jsou stále o pár korun levnější než nejlevnější nové pneumatiky, většinou dost špatné kvality. Používání protektorů je navíc výrazně ekologičtější, neboť se při výrobě používá stará kostra ojeté pneumatiky.

Článek Protektory, nebo nové pneumatiky – jaké zvolit? byl publikován 16. června 2010 v 09.00 v rubrice Pneumatiky. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...